Krótki Wstęp

Aiki jujutsu jest japońską sztuką walki, której techniki i formy zostały wymyślone, bądź zapożyczone z wielu sztuk walki. Choć ma już 1000-letnią historię, wciąż jest rozwijana i doskonalona i dlatego na treningach ćwiczymy zarówno formy „nowoczesne” jak i klasyczne. Przez swą różnorodność aiki jujutsu jest sztuką uniwersalną, dlatego wielu adeptów innych sztuk walki, chętnie uczestniczy w zajęciach. Sztuka ta korzysta m.in. z technik karate (uderzenia, kopnięcia), judo (rzuty, techniki „w parterze”), aiki jujutsu Yoseikan (rzuty „poświęcenia” – sutemi waza, unieruchomienia), aikido (techniki z mieczem i kijem), daito-ryu (suwari-waza), ken-jutsu (formy z mieczem). Wiele technik – ze względu na swoją skuteczność – zostało wdrożonych do systemu szkoleń policji, wojska i ochrony. Nasz mistrz Jan Janssens szkolił jednostki specjalne w Hiszpanii.

Aiki jujutsu nadaje się doskonale do samoobrony, również przed więcej niż jednym przeciwnikiem. Istotnymi elementami, na które podczas treningu zwracamy uwagę, jest postawa, koordynacja, elastyczność ciała. Właśnie dlatego sztuka ta jest zalecana również osobom z wadami postawy, a także tym, których siedzący tryb życia, wpływa niekorzystnie na kręgosłup.

Aiki jujutsu jest sztuką, która w swojej idei wykorzystuje anatomię człowieka i prawa fizyki. Z tego powodu na treningu kładziemy nacisk na technikę – nie na siłę. Takie podejście pozwala na udział w zajęciach wszystkich chcących harmonijnie rozwijać swoje ciało. Zapraszamy więc młodzież, kobiety i mężczyzn – każdy znajdzie tu coś dla siebie.